مزیت سیستم بک واش در دستگاه تصفیه آب

مزیت سیستم بک واش در دستگاه تصفیه آب

سیستم بک واش (Backwash) یک مسیر جریان آب است که دستگاه‌های تصفیه آب که به روش اسمز معکوس کاربرد دارد و موجب بهبود عملکرد و افزایش کیفیت آب و همچنین افزایش طول عمر فیلتر ممبران میگردد، پیشنهاد میگردد به منظور درک بهتر موضوعات مطرح شده، ابتدا مقاله تصفیه به روش اسمز معکوس را مطالعه بفرمایید.

تصفیه آب به روش اسمز معکوس و نقش سیستم بک واش در آن

در دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس، فیلتر ممبران قلب اصلی دستگاه به حساب می آید و روند اصلی تصفیه در آن اتفاق می‌افتد، این فیلتر با تکنولوژی بسیار بالا ساخته شده و متشکل از لایه ی غشایی نیمه تراواست. زمانی که آب پشت این لایه قرار بگیره به واسطه فشار ایجاد شده توسط موتور پمپ، آب خالص از طرف دیگر این غشا تراوش میکند و مابقی آب به همراه املاح در همان سمت اول باقی میمانند. برای اینکه از این صفحه تو دستگاه ها به صورت عملی بتوانند استفاده کنند، آن را به صورتی خاص و لایه ای میپیچند تا به شکل ممبران که در بازار موجود است در بیایید. ممبران را داخل محفظه ای به نام هوزینگ ممبران قرار میدهند. ساختار درونی هوزینگ ممبران به نحوی است که بتواند از یک سمت آب تصفیه نشده را به پشت غشای ممبران هدایت کند و از سمت دیگر آب تصفیه شده و املاح به جا مانده را از طریق ۲ خروجی مجزا به بیرون بفرستد.

آن بخش از محفظه ممبران که به طور مداوم با آب تصفیه نشده و املاح در تماس است به مرور زمان شروع به رسوب بستن و آلوده شدن میکند، آلودگی که حتی نمیتوانید تصورش را بکنید و تا با چشمان خود آن را نبینید نمیتوانید باور کنید که از همین آب لوله کشی به وجود آمده است. برای اینکه این رسوبات از داخل هوزینگ ممبران شسته شوند از سیستم بک واش استفاده میشود، این سیستم ۱ مدار به مدار آبی دستگاه اضافه میکند. این مدار دارای یک شیر است که با باز کردن آن آب با فشار داخل هوزینگ ممبران جریان پیدا کرده و باعث خروج آلودگی ها از آن میشود. به این شیر، شیر بک واش گفته میشود. بعد از انجام شستشو حتما باید شیر بک واش به حالت بسته در بیایید تا دستگاه به عملکرد اصلی خود برگردد.

اگر بک واش Bachwash نباشد چه اتفاقی برای دستگاه تصفیه آب می‌افتد؟

ممبران گران قیمت ترین فلیتر دستگاه است که بسته به شرایط آبی که تصفیه میکند بین ۱ تا ۲ سال میتواند عمر کند، اگر سیستم بک واش وجود نداشته باشد رسوبات انباشته شده در هوزینگ ممبران و آلودگی های آن بر روی ممبران تاثیر گذاشته و موجب خرابی و کم شدن عمر ممبران و همچنین کاهش کیفیت آب میگردد. تمامی این موارد در نهایت مشتری را مجبور میسازد تا با هزینه گزاف نسبت به تعویض ممبران خیلی زودتر از آنچه لازم است اقدام کند.

دستگاه تصفیه آب زینود مجهز به سیستم بک واش

به دلیل عدم آگاهی بیشتر خریداران از این سیستم و عملکرد و لزوم وجود آن در دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس، بسیاری از سازندگان نیز این سیستم را در دستگاه های خود قرار نمیدهند.

از آنجایی که برند زینود Xinode  هدف اصلی خود را ساخت دستگاه تصفیه آب با بالاترین سطح کیفیت قرار داده است لذا وجود سیستم بک واش در دستگاه های این برند امری ضروری بوده و تمامی مدلهای آن به این سیستم مجهز هستند. برای خرید محصولات زینود میتوانید به صفحه فروشگاه محصولات تصفیه آب زینود مراجعه نمایید

آیا امکان اضافه کردن سیستم بک واش به دستگاه های تصفیه آب وجود دارد؟

دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمزمعکوس، قابلیت اضافه کردن سیستم بک واش را دارند و اگر شما قبلا دستگاه تصفیه آب خریداری نموده اید و دستگاه شما فاقد سیستم بک واش است، میتوانید از کارشناسان فنی و متخصص در زمینه تصفیه آب بخواهید تا به دستگاه شما این سیستم را اضافه کنند.