فیلتر ممبران قلب دستگاه های تصفیه آب

ممبران چیست؟

کلمه ممبران (Membrane) در زبان فارسی غشاء یا پوسته است و غشاها یا پوسته ها در بسیاری از شرایط کاربرد دارند از جمله در سیستم های تصفیه آبی که به روش اسمز معکوس عمل میکنند، در تصفیه به روش اسمز معکوس یکی از عناصر کلیدی برای انجام فرآیند اسمز معکوس، وجود غشاء نیمه تراوا (semi-permeable membrane) است، خاصیت ساختاری این غشاء به نحوی است که مولکولهای کوچک آب میتوانند از آن عبور کرده ولی ذرات املاح موجود در آب که غالباً دارای مولکول های بزرگتری است نمیتوانند از این غشا عبور کنند. همین امر باعث میشود که پس از عبور آب ناخالص از غشاء نیمه تراوا در سمت دیگر آب خالص به دست آید.

فیلتر ممبران چیست؟

زمانی که دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس به وجود آمدند باید همان غشاء نیمه تراوا که اغلب به صورت یک صفحه بود را به نحوی کاربردی و صنعتی سازی شده در دستگاه قرار میدادند، به همین منظور یک صفحه غشاء نیمه تراوا را با فناوری خاص و به صورت استوانه ای لایه لایه پیچیدند تا به شکل یک فیلتر منسجم و کاربردی در بیایید و به این فیلتر، فیلتر ممبران گفته میشود. فیلترهای ممبران بسته به کاربرد و نیاز در ابعاد مختلف از چند سانت تا چندین متر ساخته میشوند.

قدرت تصفیه فیلتر ممبران چقدر است؟

برای تصفیه آب روش های گوناگونی وجود دارد، اما چرا از بین آنها تصفیه به روش اسمز معکوس محبوبیت بیشتری دارد؟ علت آن قدرت تصفیه ی این سیستم است که می‌تواند املاح و ذرات مضر (همانند نیترات و نیتریت) آب را تا قطر ۰٫۰۰۰۱ میکرون با دقت ۹۹ درصد را از آب حذف کند، برای اینکه درک بهتری از این عدد داشته باشیم باید بدانیم که قطر مولکول نیترات ۰٫۰۰۰۲۵ میکرون یعنی ۵/۲ برابر بزرگتر از قطر منافذ ممبران است و در واقع ممبران در حد مولکولی می‌تواند آب را تصفیه کند. علت محبوبیت زیاد دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس نیز به همین دلیل است که با یک دستگاه نسبتا کوچک در داخل کابینت و با کمترین هزینه و انرژی و به راحتی میتوان آب بدون املاح در اختیار داشت.

ظرفیت خروجی ممبران چیست و برای مصرف خانگی چقدر نیاز است؟

فیلتر ممبران ها در ابعاد و اندازه های گوناگونی تولید میشوند، و این تفاوت اندازه باعث تفاوت در ظرفیت خروجی ممبران ها میگردد. منظور از ظرفیت خروجی ممبران، میزان آب تصفیه شده تولید شده در مدت زمان ۲۴ ساعت است که به طور معمول با واحد گالن در شبانه روز (GPD) آن را بیان میکنند. توجه به این نکته بسیار مهم است که این عدد نشان دهنده آب خالص تولید شده در طی ۲۴ ساعت و در صورت روشن بودن یکسره موتور پمپ است، بنابراین در هنگام انتخاب ممبران با ظرفیت مناسب باید این نکته را مد نظر قرار داد.

به طور معمول برای مصارف خانگی ممبران با ظرفیت های بین ۵۰ تا ۷۵ گالن در روز مناسب است، برای مکان های اداری، تجاری، آکواریوم ها، صنایع و … با افزایش میزان مصرف ممبران های با ظرفیت بیشتر، متناسب با میزان مصرف تعیین میگردد.

در تصویر فوق چندین نمونه فیلتر ممبران از فیلتر ممبران کوچک خانگی تا فیلترهای ممبران صنعتی را ملاحظه میکنید.

در دستگاه های تصفیه آب ممبران چگونه کار میکند؟

در دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس برای اینکه آب بتواند از ممبران عبور کند، به وسیله موتور پمپ فشار آب افزایش داده میشود، اما لازمه اینکه آب با این فشار بتواند از ممبران عبور کند این است که در مسیری مشخص به ممبران وارد شود و از آن عبور کند. به همین منظور محفظه‌ای به نام هوزینگ ممبران در دستگاه ها تصفیه آب تعبیه شده است.

هوزینگ ممبران به گونه ای طراحی شده است که آب تصفیه نشده از یک سمت آن می‌تواند وارد شود و از سمت دیگر در ۲ مسیر جداگانه خارج شود، یک مسیر خروجی برای آب تصفیه شده و خالص است و مسیر دیگر برای پسماند به جا مانده از فرآیند تصفیه که دور ریخته میشود، این پسماند شامل آب تصفیه نشده به همراه املاح به جا مانده از تصفیه است.

فیلتر ممبران همانطور که گفتیم به صورت لایه ای و به شکل استوانه پیچیده شده است، این لایه های همگی به دور یک لوله استوانه ای شکل پیچیده شده است که بدنه آن دارا منافذ ریز برای عبور آب تصفیه شده است. فیلتر ممبران در داخل هوزینگ ممبران قرار می‌گیرد. از ورودی ممبران آب با فشار به داخل هوزینگ پمپ میشود و هوزینگ ممبران این آب را در پشت لایه های ممبران نگه میدارد تا آب بتواند از غشاء ممبران به داخل تراوش کند. آب تراوش شده از ممبران که در واقع همان آب بدون املاح است به مرکز ممبران و همان لوله پلاستیکی هدایت و از آنجا در مسیر مشخص از ممبران خارج میگردد (همان خروجی ای که آب تصفیه شده را برای ما تامین میکند). زمانی که آب به داخل فیلتر ممبران تراوش میکند املاح آن در سمت دیگر باقی میماند و در واقع آب پشت ممبران غلیظ و غلیظتر میگردد، این آب غلیظ شده و پر از املاح در مسیری جداگانه از هوزینگ ممبران خارج و به صورت پسماند به فاضلاب ریخته میشوند.

چگونه بفهمیم عمر ممبران تمام شده است؟

فیلتر ممبران نیز مانند سایر فیلتر ها دارای عمر مفید است و در صورت تعویض نکردن آن در زمان مناسب، کیفیت آب کاهش پیدا کرده و سختی آن بالا میرود. عمر فیلتر ممبران تحت تاثیر عوامل بسیاری از جمله سختی و املاح آبی که تصفیه میشود، تعویض به موقع فیلترهای پیش تصفیه، میزان مصرف و … است و عمر این فیلتر به صورت معمول بین ۱ تا ۲ سال می‌تواند باشد، ولی از کجا بفهمیم که زمان دقیق تعویض این فیلتر چه زمانی است؟

تعیین دقیق این زمان تنها از طریق تست سختی آب به وسیله دستگاه سختی سنج (TDS متر) توسط کارشناسان متخصص امکان پذیر است و نمیتوان به صورت ظاهری و یا زمانبندی آن را تعویض نمود. البته این نکته را به خاطر داشته باشیم که این موارد در صورت تمام نشدن عمر ۲ ساله ممبران است به این معنی که اگر زمان مصرف ممبران از ۲ سال گذشته باشد باید حتما آن را تعویض نمود حتی اگر سختی آب خروجی دستگاه در حد استاندارد باشد.

چگونه طول عمر ممبران را افزایش دهیم؟

فیلتر ممبران گران قیمت ترین فیلتر در دستگاه های تصفیه آب به شمار میآید و به همین دلیل ما هرچه بتوانیم از کاهش عمر آن جلوگیری کنیم به نوعی از تحمیل هزینه اضافی جلوگیری کرده ایم. عوامل بسیاری در کاهش عمر مفید ممبران تاثیر گذار هستند و ما با حذف یا کاهش تاثیر این عوامل بر ممبران میتوانیم عمر آن را افزایش دهیم.

یکی از شایعترین مواردی که موجب از بین رفتن ممبران میشود تعویض فیلترها پیش تصفیه دستگاه توسط خود مشتریان و یا افراد غیر متخصص است و به دلیل رعایت نشدن اصول تعویض فیلتر توسط این اشخاص، حجم زیادی از ذرات به ممبران وارد و موجب کیپ شدن و از بین رفتن آن ظرف چند روز میشود. بنابراین همیشه پیشنهاد میگردد تعویض فیلترها را به کارشناسان این رشته بسپارید.

رعایت زمانبندی تعویض فیلترها و همچنین سرویس دورهای دستگاه توسط افراد متخصص از دیگر عوامل موثر در جلوگیری از کاهش عمر ممبران است.

یکی از موثر ترین اقدامات در جهت افزایش طول عمر فیلتر ممبران استفاده از فیلتری به نام محافظ ممبران است، این فیلتر در مسیر آب ورودی به هوزینگ ممبران قرار می‌گیرد و می‌تواند از ورود ذرات مخرب به ممبران جلوگیری کند، برای خرید دستگاه های مجهز به این فیلتر به صفحه دستگاه های تصفیه آب با فیلتر محافظ ممبران مراجعه فرمائید.

از دیگر مواردی که نقش موثری در افزایش طول عمر ممبران دارد، وجود سیستم بک واش در مدار دستگاه است، وجود این سیستم کمک میکند بتوان محفظه ممبران را در فواصل کوتاه و به راحتس شستشو داد تا از تجمع رسوبات و املاح و تاثیر مخرب آنها بر روی ممبران جلوگیری گردد. تمامی مدلهای تصفیه آب زینود به این سیستم مجهز هستند.

دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس را بشناسیم

دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس را بشناسیم

هدف ما در این مقاله این است که بتوانیم با دستگاه‌های تصفیه آبی که به روش اسمز معکوس آب را تصفیه میکنند آشنایی پیدا کنیم و مشخصات کلیدی در این دستگاه‌ها را بشناسیم ولی پیش از آن برای آشنایی بیشتر با تصفیه آب به روش اسمز معکوس پیشنهاد میشود مقاله مربوطه را مطالعه بفرمائید.

به طور کل تصفیه آب به روش اسمز معکوس ( Reverse Osmosis و یا به اختصار RO) روشی فیزیکی بوده که در آن به وسیله اعمال فشار خارجی آب ناخالص را از غشاء نیمه تراوا عبور میدهیم، به‌صورتی که املاح در یک سمت باقی می‌مانند و از سمت دیگر آب خالص تراوش می‌کند. مهندسین و طراحان برای اینکه بتوان از این روش تصفیه آب به‌راحتی استفاده نمود، دست‌به‌کار شدند و درنهایت دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس را ساختند و این دستگاه‌ها امروز برای تصفیه آب از صنایع بزرگ تا خانه‌های مسکونی بسیار پرکاربرد هستند.

ساختار دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس

ساختار کلی که در تمامی دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا همان RO وجود دارد (از دستگاه‌های عظیم صنعتی تا دستگاه‌های کوچک خانگی) ثابت است و آن هم این است که در تمامی آنها آب ناخالص به دستگاه وارد شده و در مرحله پیش‌تصفیه املاح درشت و بزرگ آن حذف میشود، سپس فشار آن را وسیله موتور پمپ افزایش می‌دهند تا آب از ممبران (غشاء نیمه تراوا) عبور کند و در سمت دیگر آب خالص حاصل شود.

دستگاه ای مورد استفاده در صنایع با توجه به نیاز و در ابعاد و اندازه‌های گوناگون طراحی و اجرا می‌شوند، اما برای مصارف شرب خانگی به دلیل اینکه تقریباً الگو مصرف و نیاز مشخص است، بنابراین دستگاه‌های تصفیه آب نیز شکل مشخص پیدا کرده‌اند و دارای ساختار کلی زیر هستند:

– فیلترهای پیش‌تصفیه

– قلب دستگاه یا همان فیلتر ممبران

– مخزن تحت فشار

– موتور پمپ و آداپتور

– سوئیچ‌های فشار

– فیلترهای مکمل

– شیر برداشت آب و سایر متعلقات مربوط به نصب دستگاه

نقش ممبران در دستگاه‌های اسمز معکوس

فرایند اسمز و اسمز معکوس بدون وجود غشا نیمه تراوا بی‌معنی و امکان‌ناپذیر است. در دستگاه‌های تصفیه RO ممبران همان غشاء نیمه‌تراواست که با فنّاوری بسیار بالا تولید و به شکل فیلتر در آمده است. ممبران داخلی محفظه‌ای مخصوص به نام هوزینگ ممبران قرار می‌گیرد تا بتوان آب را با فشار به آن وارد کرد و از سوی دیگر آب تصفیه‌شده و املاح به‌جا مانده از تصفیه را به‌صورت جداگانه تحویل گرفت.

خاصیت ممبران به نحوی است که می‌تواند املاح تا قطر ۰٫۰۰۰۱ میکرون را از آب جدا کند و آب را در سطح مولکولی تصفیه کند. در مقاله ممبران چیست به نحوه ساخت و عملکرد دقیق این فیلتر پرداخته‌شده است.

چرا تصفیه آب به روش اسمز معکوس به برق نیاز دارد

در تمامی سیستم‌های اسمز معکوس از لزوم وجود فشار صحبت کردیم، اما این فشار چگونه به وجود می‌آید؟ موتور پمپ یا دقیق‌تر بگوییم موتور پمپ دیافراگمی قطعه‌ای کلیدی در دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس است که فشار آب را افزایش می‌دهد تا فرایند اسمز معکوس به وجود آید و آب با عبور از ممبران، تصفیه گردد. این موتور پمپ‌ها الکتریکی بوده و برق موردنیاز آنها توسط یک آداپتور که خود به برق شهری وصل می‌گردد، تامین میشود. بنابراین یک راه بسیار ساده در تشخیص دستگاه‌های تصفیه آب RO، همین نیاز آنها به برق است.

نقش مخزن در دستگاه‌های RO خانگی چیست؟

میزان آب خروجی از فیلتر ممبران در دستگاه‌های خانگی بسیار کم است در حدی که اگر بخواهیم ۱ لیوان آب را مستقیم از خروجی ممبران پرکنیم این کار چندین دقیقه به طول می‌انجامد، و طبیعی است که چنین حالتی برای کسی خوشایند نیست. برای حل این مشکل مخزن تحت فشار در این دستگاه‌های استفاده است.

زمانی که از دستگاه استفاده نمی‌کنیم و شیر برداشت روی سینک بسته است، موتور دستگاه مشغول کار است و آب تصفیه‌شده را با همان خروجی بسیار کم تولید می‌کند و این آب را در مخزن ذخیره می‌کند، زمانی که مخزن کامل پر شود، دستگاه به‌صورت خودکار خاموش میشود.

زمانی که شیر روی سینک را برای برداشت آب باز می‌کنیم، فشار موجود در مخزن باعث می‌گردد آب با فشار و حجم مناسب از شیر برداشت خارج شود. در این مدت موتور دستگاه نیز مجدداً به‌صورت اتوماتیک روشن میشود و بعد از بسته شدن شیر برداشت آنقدر کار می‌کند تا مخزن پر شود.

وظیفه سوئیچ‌های فشار در دستگاه‌های اسمز معکوس

زمانی که مخزن دستگاه تصفیه آب خالی و پر میشود، به طور خودکار دستگاه روشن و سپس خاموش میشود. وظیفه کنترل این فرایند بر عهده سوئیچ فشار بالا یا (High pressure) است. این سوئیچ حساس به تغییرات فشار است و با کاهش فشار آب در مخزن دستگاه را روشن و پس از پر شدن آن خاموش می‌کند. همچنین سوئیچ دیگری به نام سوئیچ فشار پایین یا (Low pressure) نیز در مدار برقی دستگاه‌های RO تعبیه گردیده است که در صورت قطع آب موتور را خاموش نگه می‌دارد تا از صدمه دیدن موتور پمپ جلوگیری کند.

تعداد و عملکرد فیلترهای در دستگاه RO خانگی

دستگاه‌های تصفیه آب RO به‌غیراز فیلتر ممبران دارای تعدادی فیلتر دیگر نیز هستند، این فیلترهای هریک دارای نقشی در سیستم هستند.

معمولاً ۳ فیلتر اولیه دستگاه که در مسیر آب قبل از ممبران هستند نقش پیش‌تصفیه داشته و املاح درشت ،گل و لای ، زنگار و کلر را از آب جدا میکنند تا با این کار از وارد شدن صدمه به ممبران و کیپ کردن آن جلوگیری شود.

همچنین فیلترهایی مانند مینرال، پست کربن، محافظ ممبران، فیلتر UV، فیلتر UF، فیلتر قلیایی و … نیز فیلترهایی با تاثیرات متفاوت در آب هستند که برحسب نیاز در دستگاه‌های تصفیه آب می‌توانند اضافه گردند.

همانطور که مشخص است دستگاه‌های RO دستگاهی پیچیده و با بخش‌های گوناگون هستند و وجود کوچک‌ترین نقص و یا پایین بودن کیفیت در هر بخش می‌تواند روی کیفیت آب تصفیه‌شده تأثیر منفی بگذارد بنابراین اگر قصد خرید این دستگاه‌ها را دارد حتماً از برندهای معتبر و باکیفیت و از مراکز و فروشگاه‌های معتبر این خرید را انجام دهید. برای خرید دستگاه های RO میتوانید به فروشگاه دستگاه های تصفیه آب زینود مراجعه نمائید.

 

تصفیه آب به روش اسمز معکوس چیست؟

تصفیه آب به روش اسمز معکوس چیست؟

به طور خلاصه میتوان گفت تصفیه آب به روش اسمز معکوس یک روش تصفیه فیزیکی است که میتواند املاح مضر و خطرناک آب را از بین ببرد و در اصطلاح سختی آب را به شدت کاهش دهد. امروزه این روش تصفیه به عنوان یکی از برترین های روش های تصفیه شناخته میشود و علت این امر هم قدرت حذف املاح تا قطر ۰٫۰۰۰۱ میکرون و با دقت ۹۹ درصد و این فرآیند با هزینه بسیار پایین و صرف حداقل انرژی انجام میشود.

در نهایت تمامی این موارد باعث شده این روش به به عنوان یک روش بسیار محبوب و پرکاربد برای تامین آب سالم و بدون املاح در خانه ها، ادارات، صنایع و … گردیده است.

فرآیند اسمز چیست؟

قانون طبیعت به گونه است که همیشه به سمت متعادل شدن حرکت میکند. همین اصل باعث بسیاری از روندهای طبیعی است که در پیرامون ما اتفاق میافتد. اسمز نیز یک فرآیند است که از همین اصل و به منظور حفظ تعادل به وجود آمده است. در تعریف علمی به حرکت خود به خودی مولکول های حلال از غشاء نفوذ به درون محلولی که غلظت مواد حل شونده در آن بیشتر است به منظور ایجاد تعادل در هر دو سمت را حرکت اسمز میگوییم. اگر بخواهیم به زبان ساده تر بیان کنیم از یک مثال استفاده میکنیم:

۲ اتاق در کنار هم را در نظر بگیرد که بن آنها دری است و عرض این در به اندازه است که فقط انسان میتواند از آن عبور کند. در یک اتاق ۱ ماشین و ۸ نفر وجود دارد و در اتاق دیگر ۹ ماشین و ۲ نفر هستند. تمایل این افراد این است که هریک ۱ ماشین داشته باشند. بنابر این در اتاق اول فقط ۱ نفر صاحب ماشین میشود. و در اتاق دوم هم ۲ نفر ۲ ماشین را بر میدارند و ۷ ماشین بدون صاحب باقی ماند. اینجا تمایل به داشتن ماشین باعث میشود آن ۷ نفر که ماشین ندارند از اتاق اول از طریق درب عبور کنند و به اتاق دوم که ۷ تا ماشین بدون صاحب در آن است بروند هریک ماشینی برای خود بردارند.

این دقیقا همون اتفاقی است که در جریان اسمز میافتد. آن نفرات مانند مولکول های حلال هستند، ماشین ها مانند مولکول های مواد حل شونده و آن درب هم که فقط به اندازه عبور افراد است و نه ماشین ها، حکم غشای نیمه تراوا را دارد.

مولکول های آب نیز به عنوان یک حلال دقیقا همین رفتار را از خود نشان میدهند. یعنی اگر شما یک ظرف را به وسیله یک صفحه از جنس غشاء نیمه تراوا (از این صفحه فقط مولکول های آب میتواند عبور کند) به ۲ بخش تقسیم کنید. در یک سمت آب خالص و در سمت دیگر آب نمک بریزید. به طور طبیعی مولکول های آب از سمتی که آب خالص است به سمتی آب نمک وجود دارد تراوش میکند.

اسمز معکوس چگونه به وجود می‌آید؟

به همان مثال اتاق ها بر میگردیم. اگر در اتاق دوم مثلا یک حیوان درنده وارد شود اتفاقی که میافتد این است که بر خلاف میل باطنی افراد که داشتن ماشین است، مجبور میشنود اتاق دوم و ماشینها را رها کنند و به اتاق اول فرار کنند.

در طبیعت نیز زمانی که یک عامل خارجی فرآیند طبیعی اسمز رو به هم بزنه و آن رو برعکس کند به این فرآیند برعکس شده ، فرآیند اسمز معکوس (Reverse osmosis) یا همان RO میگوییم.

همان ظرف آب نمک و آب خالص که در بالا گفتیم را در نظر بگیرد، اگر در سمتی که آب نمک داریم ۱ عامل خارجی اضافه شود مثلا فشار به شدت افزایش پیدا کند. این فشار باعث میشود مولکول های آب بر خلاف طبیعت خود از سمتی که آب نمک است به سمتی که آب خالص است تراوش کنند و از آنجا که گفتیم غشاء ما نیمه تراوا بوده و فقط اجازه عبور به مولکول های آب را میدهد در نتیجه موکلول های نمک در همین سمت می مانند و در سمت دیگر آب خالص جمع میشود. این دقیقاً اتفاقی است که در دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس می‌افتد.

تاریخچه تصفیه آب به روش اسمز معکوس

دانشمندی به اسم ژان آنتوان نولت اولین کسی بود در سال ۱۷۴۸ میلادی فرایند اسمزی از طریق غشاهای نیمه تراوا را کشف و مشاهده کرد. تا سال ۱۹۵۰ یعنی در حدود ۲۰۰ سال بعد این روند تنها یک پدیده علمی بود که فقط داخل آزمایشگاه‌ها دیده میشد، برای اولین بار در اواسط دهه ۵۰ میلادی محققان در ۲ دانشگاه کالیفرنیا و فلوریدا موفق شدند به روش اسمز معکوس از آب دریا آب شیرین تولید کنند که در آن زمان میزان آب خروجی به قدی کم بود که قابل تجاری سازی نبود. در طی سالیان بعد و تحقیقات انجام شده توسط دیگر محققان این روش تکمیل شد و تجاری شد و تا به امروز که به راحتی هریک از ما میتوان ۱ دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس در خانه خود داشته باشیم.

نحوه تصفیه آب در سیستم RO

به زبان ساده در دستگاه های تصفیه آب به روش نیز به کمک فشار ایجاد شده توسط موتور پمپ دستگاه آب پر از املاح را مجبور میسازیم تا از فیلتری به نام ممبران (که از جنس همان غشاء نیمه تراوا است) عبور کند و بدین شکل آب تصفیه شده به دست ما میرسد و املاح به جا مانده و به همراه مابقی آب از سمت دیگر دور ریخته میشود. این اصل دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس است، از دستگاه هایی عظیم صنعتی تا دستگاه های کوچک خانگی. پیشنهاد میگردد جهت آشنایی بیشتر با دستگاه های تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس مقاله مرتبط را مطالعه فرمائید.

معایب روش تصفیه RO

از بین روشهای متفاوت تصفیه آب روش اسمز معکوس به عنوان روشی کارآمد و عین حال کم هزینه شناخته شده که همین امر نیز باعث استفاده گسترده از آن از صنایع بزرگ تا خانه های مسکونی شده است. اما هر روشی در کنار مزایایی که دارد برخی معایب را نیز شامل میشود.

در روش تصفیه به شکل اسمز معکوس آب پس از ورود به چرخه تصفیه به ۲ بخش تقسیم میشود، ۱ بخش آب تصفیه شده که مورد مصرف قرار میگیرد و ۱ بخش نیز آب تصفیف نشده به همراه املاح باقی مانده از فرایند تصفیه که دور ریخته میشود. این میزان تقریبا ۴۰ به ۶۰ است، یعنی اگر ۱۰۰ لیتر آب وارد فرایند تصفیه شود ۴۰ لیتر آب تصفیه شده در اختیار ما قرار میگیرد و ۶۰ لیتر آب غلظ شده از املاح دور ریخته میشود و این میزان بسیار زیاد است. به همین دلیل است که از این دستگاه های در خانه فقط برای شرب استفاده میشود و نمیتوان از آن برای تصفیه کل آب یک ساختمان استفاده نمود.

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی نخریم؟!

خریدن دستگاه تصفیه آب ضروری است یا نه؟!

یکی از موضوعاتی که این روزها موافقین و مخالفین زیادی دارد لزوم استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است، احتمالا این جمله را از خیلی ها شنیده ایم که اینهمه سال همین آب شیر رو خوردیم و هیچیمونم نشده! ولی آیا واقعا همینطور است؟

قبل از جواب به این سوال کافیست یک نگاه به آمارهای رو به افزایش ابتلا به بیماریهای کلیوی، گوارشی، سرطانها، بیماریهای نوزادان و …. بیندازیم! واقعا این افزایش آمار بی دلیل است؟

پزشکان ریشه این مشکلات را در ناخالصی‌های مضر موجود در آب شرب میدانند، ناخالصی هایی که معمولا با چشم غیر مسلح دیده نمیشوند و همراه فاضلاب‌ها و پسماندهای خانگی، صنعتی و کشاورزی وارد آب رودخانه‌ها و بسترهای آب زیر زمینی و … شده و در نهایت وارد سیستم آب شرب ما میگردند!

آیا تصفیه خانه‌ها در تصفیه آب شرب بی تاثیرند؟

جواب این سوال را با یک بله یا خیر نمیتوان پاسخ داد ! تصفیه خانه‌ها آب ورودی را به خوبی تصفیه میکنند و املاح درشت و بسیاری از ناخالصی ها را از آب میگیرند و همچنین با استفاده از کلر و سایر روشها تقریباً تمامی میکروارگانیسمهای آب را از بین میبرند و گندزدایی میکنند و آب با کیفیت استاندارد وارد سیستم لوله کشی شهری میکنند. ولی نکته اصلی اینجاست که آب لوله کشی فقط برای آشامیدن استفاده نمیشود و ما برای شستن لباس، ظروف، خودرو، استحمام و …. از همین آب استفاده میکنیم، از طرفی این را هم باید بدانیم که عملیات تصفیه آب به شدت هزینه بر و گران است که باید در حجم عظیمی انجام شود. بنابراین نه منطقی و نه ضروری است که تصفیه‌ خانه‌ها آب را به صورت ۱۰۰ درصد از املاح عاری سازند و در واقع زمانی که آب در حد استاندارد تصفیه میشود دارای حداقل کیفیت برای شرب است یا به عبارت دیگه در آب تصفیه شده هنوز ناخالصیهایی زیادی است که برای ما مضر است.

سلامت آب از تصفیه خانه تا خانه در خطر است!

آب بعد از تصفیه در تصفیه خانه‌ها راه طولانی در پیش دارد تا به خانه های ما برسد این انتقال به وسیله لوله کشی شهری انجام میشود، لوله هایی که به صورت مدفون در زمین زیر پای ما هستند و هر ترک و خرابی در این لوله‌ها موجب نشت آلودگی به داخل آب می شود.

تمامی این عوامل باعث میگردد آبی که در خانه ها به دست ما میرسد دارای ناخالصی هایی باشد، ناخالصی هایی که برخی از آنها همانند نیترات و نیتریت برای انسان خطرناک هستند.

آیا با در نظر گرفتن این مسائل آیا همچنان میتوان گفت که همین آب را میخوریم و هیچ اتفاقی برای ما نمی‌افتد؟! یا باید چاره‌ای اندیشید؟

افرادی که به سلامتی خود و عزیزانشان اهمیت میدهند به دنبال راهکار مناسب هستند و ۲ راهکار مناسب برای این موضوع به چشم میخورد. یکی خرید و استفاده از آب‌های معدنی و دیگری استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمزمعکوس است اما کدامیک بهتر است؟

بدن انسان بالغ به طور متوسط در طول روز بین ۳ تا ۴ لیتر آب نیاز دارد(این آب شامل آبی که مینوشد، چای، آبی که در غذا میریزیم و … است)، ما برای محاسبات خود حجم کمتر یعنی ۳ لیتر را در نظر میگیریم، ظرفیت هر بطری بزرگ آب معدنی در حدود ۱٫۵ لیتر  است بنابر این هر انسان بالغ به طور متوسط در طول روز به ۲ بطری آب معدنی نیاز دارد. یعنی یک خانواده ۴ نفره در طول روز به طور متوسط به ۸ بطری آب نیاز دارد. زمانی که این عدد را در ۳۶۵ روز سال ضرب میکنیم به عدد ۲۹۲۰ بطری آب معدنی میرسیم. عدد بزرگی است ولی قسمت ترسناک زمانی است که این تعداد را در قیمت هر بطری آب معدنی ضرب میکنیم، به عنوان مثال در زمان نگارش این مقاله قیمت هر بطری آب معدنی ۲۵۰۰ است و اگر این قیمت را در تعداد بطری‌ها ضرب کنیم به عدد ۷۳۰۰۰۰۰ تومان خواهیم رسید! این هزینه‌ای است که به یک خانواده ۴ نفره در طی سال تحمیل میشود و هر سال نیز تکرار میشود و هر بار هم با افزایش قیمت آب معدنی، افزایش پیدا میکند.

حال این رقم را مقایسه کنید با خرید یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت بالا مانند دستگاه تصفیه آب زینود، برای این خرید فقط ۱ بار کافیست در حدود یک چهارم این رقم هزینه شود، این هزینه فقط ۱ بار و برای خرید دستگاه انجام میشود و پس از آن فقط با هزینه ای بسیار کم در هر سال تعویض فیلتر ها انجام میشود.

نمودار مقایسه هزینه استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی و هزینه آب معدنی

عکس : مقایسه هزینه دستگاه تصفیه آب خانگی با هزینه خرید آب معدنی برای خانواده ۴ نفره

فقط همین تفاوت است؟ فقط قیمت باعث برتری دستگاه تصفیه آب خانگی نسبت به آب معدنی است؟

قطعا پاسخ منفی است، دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس (RO) به طور پایه دارای ۶  فیلتر هستند که آب پس از عبور از آنها و با حذف املاح مضر به کیفیت بسیار مطلوب می‌رسند. فیلتر اصلی دستگاه‌های RO با نام فیلتر ممبران شناخته شده که توان حذف املاح بزرگتر از ۰٫۰۰۰۱ میکرون تا ۹۹ درصد را دارد و با این قدرت تقریبا تمامی املاح مضر و خطرناک آب مانند نیترات و نیتریت را از آن جدا میکنند، نکته جالب اینجاست که این فرایند در جلو چشم شما و در آشپزخانیتان انجام می‌گردد. در مقابل آب معدنی را داریم که اصلا معلوم نیست در کجا تولید و پر شده، کیفیت آب آن در چه حد است و ….. . در شکل زیر مقایسه ای بین دستگاه تصفیه آب و بطری‌های آب معدنی انجام شده است.

مزایایی دستگاه تصفیه آب خانگی نسبت به مصرف آب معدنی

عکس:مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی در مقابل مصرف آب معدنی

دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس روشی مناسب، ارزان و با کیفیت برای تامین آب سالم و گوارا هستند ولی به شرط آنکه دستگاه مناسب با برند اصلی و از جای معتبر خریداری شود. مانند تمامی اصناف در صنف تصفیه آب نیز عده ای سودجو و کلاه بردار دستگاه های نامعتبر و متفرقه را با کیفیتی به شدت پایین به مشتریان میفروشند، حتی برخی از این افراد دستگاه های که با سیستم اسمز معکوس کار نمیکنند را به اسم اسمز معکوس به فروش میرسانند و باعث میشوند مشتری هم پول زیادی را از دست بدهد و هم آب کاملا بی کیفیت مصرف کند. بنابراین حتماً در هنگام خرید دستگاه های تصفیه آب برند های باکیفیت را از شرکت و فروشگاه های معتبر با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر تهیه نمایید.

دستگاه تصفیه آب Xinode  یکی از برندهای مطرح در دستگاه‌های تصفیه آب است که با ارائه مدلهای متنوع متناسب با نیاز مصرف کننده و همچنین داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش با تیمی مجرب سعی در تامین باکیفیت ترین آب را برای مصرف کنندگان خود دارد. جهت مشاهده و خرید میتوانید از فروشگاه دستگاه های تصفیه آب زینود بازدید فرمائید.

پوست خود را با آب تصفیه نشده از بین نبرید!

پوست خود را با آب تصفیه نشده از بین نبرید!

قطعاً همه ما لکه های و رسوباتی که بر روی سطوح روشویی، سینک آشپزخانه، شیر آلات و … به وجود آمده است را دیده ایم، اما تا به حال از خود پرسیده اید چگونه این رسوبات به وجود آمده است؟ قطعا پاسخ این سوال را همه میدانیم و آن هم آب است، ولی چیزی که به آن اهمیت نمیدهیم این است چه عامل در آب باعث تشکیل این رسوبات میشود. این رسوبات در واقع املاحی هستند که در آب وجود دارند. وقتی آب روی سطحی ریخته شود بعد از مدتی آب آن تبخیر میشود ولی املاحی که داخل آب بودند در همانجا رسوب میکنند و در نهایت همان لکه ها و رسوباتی که همه ما از آن بدنمان می آید را روی اون سطح ایجاد میکنند. حال زمانی که شما به فرض صورت خود را با آب میشویید دقیقا همین اتفاق بر روی پوست صورت شما می افتد و همون املاح آب روی پوست صورتتان رسوب میکند.

رسوبات چه بلایی سر پوست می آورد؟

این رسوبات باقی مانده از آب بر روی پوست، باعث بسته شدن منافذ پوست شده، با بسته شدن منافذ رطوبت توسط پوست جذب نمی گردد، از طرفی چربی هایی که پیش از این توسط همین منافذ به سطح پوست آورده میشده است نیز دیگر راهی به سطح پوست ندارند و به مرور سطح پوست شروع به خشک شدن میکند و در نهایت شادابی و طراوت خود را از دست میدهد.

کلر عامل اصلی خشکی پوست

در آب لوله کشی شهری به منظور از بین بردن میکرو ارگانیسمها، باکتریها، قارچ ها و سایر عوامل زنده آب که میتوانند موجب بروز بیمار شوند، آب را با استفاده از کلر گندزدایی میکنند. استفاده کردن از کلر برای حفظ سلامت آب اجتناب ناپذیر است ولی از سوی دیگر این کلر برای سلامت پوست و مو بسیار مضر است و موجب خشکی شدید پوست و مو میگردد و زمانی که صورت خود را با آب تصفیه نشده میشوییم، پوست صورت شروع به خشک و بد حالت شدن میکند.

پوست شسته شده با آب تصفیه شده = پوست شادابتر

زمانی که از آب بدون املاح و تصفیه شده برای شستشو صورت خود استفاده کنیم تمامی آلودگی های پوست شسته شده و از طرفی هیچ رسوبی از آب دیگر بر روی پوست باقی نخواهد ماند و به این شکل تمامی منافذ پوست باز شده در نتیجه میتواند رطوبت مناسب خود را جذب کند و از خشکی آن نیز جلوگیری میشود و همه اینها در نهایت باعث میگردد شما پوستی شاداب و با طراوت داشته باشید.

آب تصفیه شده ساده‌ترین، ارزان ترین و کارآمدترین راه برای داشتن ظاهری زیبا

جالب است، تمامی کارشناسان و متخصصین اولین و موثر ترین اقدام در جهت داشتن پوستی شاداب را شستشو آن با آب خالص میدانند، راه حلی بسیار ساده و در دسترس. افرادی که به فکر سلامت خود هستند با خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس، همیشه آب تصفیه شده و بدون املاح برای نوشیدن در دسترس دارند و علاوه بر نوشیدن به راحتی میتوانند از همین آب برای شستن صورت خود نیز استفاده کنند و به همین سادگی پوستی سالم، شاداب و با طراوت داشته باشند، این افراد با ۱ تیر ۲ نشان زده‌‌اند و تنها با خرید ۱ دستگاه تصفیه آب با کیفیت همیشه هم آب سالم و بدون املاح مضر (مانند کلر، نیترات و نیتریت) مینوشند و هم برای شستن صورت، آب بدون املاح و کلر در اختیار دارند. برای مشاهده و خرید دستگاه های اسمز معکوس میتوانید از فروشگاه دستگاه های تصفیه آب زینود بازدید فرمائید.

مزیت سیستم بک واش در دستگاه تصفیه آب

مزیت سیستم بک واش در دستگاه تصفیه آب

سیستم بک واش (Backwash) یک مسیر جریان آب است که دستگاه‌های تصفیه آب که به روش اسمز معکوس کاربرد دارد و موجب بهبود عملکرد و افزایش کیفیت آب و همچنین افزایش طول عمر فیلتر ممبران میگردد، پیشنهاد میگردد به منظور درک بهتر موضوعات مطرح شده، ابتدا مقاله تصفیه به روش اسمز معکوس را مطالعه بفرمایید.

تصفیه آب به روش اسمز معکوس و نقش سیستم بک واش در آن

در دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس، فیلتر ممبران قلب اصلی دستگاه به حساب می آید و روند اصلی تصفیه در آن اتفاق می‌افتد، این فیلتر با تکنولوژی بسیار بالا ساخته شده و متشکل از لایه ی غشایی نیمه تراواست. زمانی که آب پشت این لایه قرار بگیره به واسطه فشار ایجاد شده توسط موتور پمپ، آب خالص از طرف دیگر این غشا تراوش میکند و مابقی آب به همراه املاح در همان سمت اول باقی میمانند. برای اینکه از این صفحه تو دستگاه ها به صورت عملی بتوانند استفاده کنند، آن را به صورتی خاص و لایه ای میپیچند تا به شکل ممبران که در بازار موجود است در بیایید. ممبران را داخل محفظه ای به نام هوزینگ ممبران قرار میدهند. ساختار درونی هوزینگ ممبران به نحوی است که بتواند از یک سمت آب تصفیه نشده را به پشت غشای ممبران هدایت کند و از سمت دیگر آب تصفیه شده و املاح به جا مانده را از طریق ۲ خروجی مجزا به بیرون بفرستد.

آن بخش از محفظه ممبران که به طور مداوم با آب تصفیه نشده و املاح در تماس است به مرور زمان شروع به رسوب بستن و آلوده شدن میکند، آلودگی که حتی نمیتوانید تصورش را بکنید و تا با چشمان خود آن را نبینید نمیتوانید باور کنید که از همین آب لوله کشی به وجود آمده است. برای اینکه این رسوبات از داخل هوزینگ ممبران شسته شوند از سیستم بک واش استفاده میشود، این سیستم ۱ مدار به مدار آبی دستگاه اضافه میکند. این مدار دارای یک شیر است که با باز کردن آن آب با فشار داخل هوزینگ ممبران جریان پیدا کرده و باعث خروج آلودگی ها از آن میشود. به این شیر، شیر بک واش گفته میشود. بعد از انجام شستشو حتما باید شیر بک واش به حالت بسته در بیایید تا دستگاه به عملکرد اصلی خود برگردد.

اگر بک واش Bachwash نباشد چه اتفاقی برای دستگاه تصفیه آب می‌افتد؟

ممبران گران قیمت ترین فلیتر دستگاه است که بسته به شرایط آبی که تصفیه میکند بین ۱ تا ۲ سال میتواند عمر کند، اگر سیستم بک واش وجود نداشته باشد رسوبات انباشته شده در هوزینگ ممبران و آلودگی های آن بر روی ممبران تاثیر گذاشته و موجب خرابی و کم شدن عمر ممبران و همچنین کاهش کیفیت آب میگردد. تمامی این موارد در نهایت مشتری را مجبور میسازد تا با هزینه گزاف نسبت به تعویض ممبران خیلی زودتر از آنچه لازم است اقدام کند.

دستگاه تصفیه آب زینود مجهز به سیستم بک واش

به دلیل عدم آگاهی بیشتر خریداران از این سیستم و عملکرد و لزوم وجود آن در دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس، بسیاری از سازندگان نیز این سیستم را در دستگاه های خود قرار نمیدهند.

از آنجایی که برند زینود Xinode  هدف اصلی خود را ساخت دستگاه تصفیه آب با بالاترین سطح کیفیت قرار داده است لذا وجود سیستم بک واش در دستگاه های این برند امری ضروری بوده و تمامی مدلهای آن به این سیستم مجهز هستند. برای خرید محصولات زینود میتوانید به صفحه فروشگاه محصولات تصفیه آب زینود مراجعه نمایید

آیا امکان اضافه کردن سیستم بک واش به دستگاه های تصفیه آب وجود دارد؟

دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمزمعکوس، قابلیت اضافه کردن سیستم بک واش را دارند و اگر شما قبلا دستگاه تصفیه آب خریداری نموده اید و دستگاه شما فاقد سیستم بک واش است، میتوانید از کارشناسان فنی و متخصص در زمینه تصفیه آب بخواهید تا به دستگاه شما این سیستم را اضافه کنند.