تلخی آب تصفیه شده یک حقیقت است یا یک اشتباه؟

برخی از افرادی که از آب تصفیه استفاده نکرده‌اند پس از نصب دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس، در ابتدا مزه آب را ناخوشایند و تلخ توصیف میکنند، و از تلخی آب تصفیه شده شکایت دارند، اما آیا واقعاً آب تصفیه شده تلخ است؟ اگر جواب منفی است پس علت شکایت این افراد از مزه آب چیست؟ اصلا آب مگر مزه دارد؟

آب واقعا چه مزه ای دارد؟

احتمال از خود میپرسید اصلا آب چه مزه ای است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که آب خالص کاملا بیمزه است و هیچ طعم و بویی ندارد.

ولی هیچ وقت آب به صورت خالص در طبیعت نیست ، چرا؟ چون آب یکی از قویترین حلال های طبیعت است و بسیاری از مواد در آن حل میشوند، این موارد حل شده در آب به آن طعم و بو مزه میدهند مانند آب برخی از دریاها که به دلیل حجم بالای نمک مزه شوری دارند و …. . آب لوله کشی که ما استفاده میکنیم نیز از این قانون پیروی میکند و این آبها همگی دارای املاحی میباشند که به آب طعم و مزه ای میبخشد و از یک منطقه تا منطقه دیگر این مزه ها به دلیل تفاوت املاح متفاوت است. اما سوالی در اینجا پیش می آید که اگر آب های لوله کشی مزه دار است چرا ما این آبها را بدون طعم حس میکنیم؟

قبل از پاسخ به این سوال بهتر است نگاهی به خاطراتمان داشته باشیم! قطعا برای شما پیش آمده است که به شهر های دیگر سفر کرده باشید و مطمئنان در این شهرها اگر آب شیر را میل کرده باشید متوجه وجود طعم و بو در آن شده‌اید، و این درحالی است که ساکنان آن شهر بدون هیچ مشکلی از آن آب می‌نوشند و چنین طعمی را حس نمیکنند. برعکس این ماجرا نیز پیش خواهد آمد ، یعنی همان افراد اگر به شهر شما سفر کنند مطمئنان از مزه آب شیر در شهر شما شکایت خواهند داشت. اما علت چیست؟

این اتفاق به دلیل عادت کردن ذائقه ما به یک مزه و بو اتفاق میفتد و در مورد آب زمانی که ذائقه به مزه آب یک منطقه عادت میکند با کوچکترین تغییری در این آب، غدد چشایی ما متوجه آن میشوند.

پس چرا در ابتدا مزه آب تصفیه شده تلخ به نظر میرسد؟

همانطور که گفتیم ذائقه ما در طولانی مدت به مزه آب با املاح عادت کرده است یا به زبان دیگر ذائقه ما بیمار است و در واقع بو و مزه آب املاح دار را به عنوان مزه آب میشناسد، زمانی که از دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس استفاده میکنیم، املاح در آب تصفیه شده به شدت کاهش پیدا میکند و با حذف املاح بو و مزه آب نیز از بین میرود و در واقع آب بدون مزه میشود. وقتی برای اولین بار آب تصفیه شده می‌نوشیم چون ذائقه ما به مزه آب املاح دار عادت دارد و آب تصفیه شده بدون مزه را تلخ حس میکند در حالی که این فقط یک حس اشتباه است.

راهکار برای حل مشکل حس اشتباه تلخی در آب چیست؟

خوشبختانه این مشکل راه حلی بسیار ساده دارد. تنها کافیست به ذائقه بیمار شده خود فرصت دهیم تا سالم شود و به مزه آب عادت کند یا بهتر بگوییم به ذائقه خود فرصت دهیم به نبودن مزه و بو در آب عادت کند، چراکه آب خالص هیچ طعم و بویی ندارد.

این فرصت مانند طول دوره درمان است و معمولاً بین ۱ تا ۲ هفته زمان نیاز است تا ذائقه تغییر کند. در این مدت نکته بسیار مهم این است که به هیچ عنوان از هیچ آبی به غیر از آب تصفیه شده استفاده نکنیم. زمانی که عادت ذائقه اصلاح شود و طعم اصلی آب در حافظه چشایی ما ثبت شود، میتوانیم از خوردن آب تصفیه شده لذت ببریم و تازه در این زمان است که بو و مزه بد آبهای تصفیه نشده را حس خواهیم کرد، بو و مزه بدی که تا پیش از این متوجه آن نبودیم.

در برخی موارد و طی بازخوردهایی که ما از مشتریان خود داشته ایم برخی افراد به هیچ عنوان حاضر به تحمل این موضوع نیستند و یا برخی کودکان حتی برای مدت کوتاه بی مزه بودن آب را دوست ندارند، برای حل مشکلات این چنین نیز راه حلی موجود است و آن هم استفاده از فیلتر قلیایی است. وظیفه این فیلتر بالا بردن خاصیت قلیایی آب است و این کار از طریق افزودن املاح مفید به آب توسط این فیلتر انجام میشود همین میزان کم املاح مفید در آب باعث طعم بسیار کم در آب شده و مزه آب را برای مصرف کننده بهبود میبخشد. میتوانید در فروشگاه دستگاه‌های تصفیه آب زینود از بخش دستگاه‌های تصفیه آب زینود مجهز به فیلتر قلیایی بازدید نمایید.

مراقب راه حل های غیر اصولی و اشتباهات رایج برای حل تلخی آب باشید!

۲ راهکاری که در بالا بیان شده، تنها راه های اصولی برای حل این مشکل هستند، اما متاسفانه برخی افراد غیر متخصص و ناآگاه با دستکاری دستگاه و باز کردن شیر میکس موجود بر روی دستگاه سعی میکنند مشکل را حل کننده و این کار یک اشتباه بزرگ است!

باز کردن شیر میکس باعث میشود آب شهری از مسیر فیلتر ممبران عبور نکند و تصفیه نشود و عملا زمانی که این شیر باز می‌شود به جای آب تصفیه شده ، همان آب شیر تصفیه نشده از دستگاه خارج میشود. این کار مانند این است که شما برای ورود به یک مکان درب نصب کنید تا هر کسی نتواند وارد شود و در کنار آن در یک حفره بزرگ ایجاد کنید تا همه بتوانند از آن رد شوند!