بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را بشناسیم

اگر قصد خرید دستگاه تصفیه آب را داشته باشید، پس از کمی پرس و جو و تحقیق در بازار قطعا دچار سردرگمی میشوید و علت آن هم مواجه شدن با یک بازه گسترده ای از این دستگاه ها با برندهای گوناگون در بازه قیمتی بسیار متنوع است. از سوی دیگر به طور طبیعی هر فروشنده ای مدعی است که برندی که کار میکند بهترین برند است. حال در این میان از کجا میتوان بهترین دستگاه را تشخیص داد؟ آیا در این عرصه برند مطرح وجود دارد؟ قیمت چطور آیا واقعا هرچه پول بدهیم همانقدر آش میخوریم یعنی هرچه دستگاه گرانتر، بهتر؟

برای اینکه بتوانیم راحت تر این مسئله را پاسخ دهیم باید موضوعات را به چند بخش تقسیم کنیم و جداگانه راجب به هر کدام صحبت کنیم، در خصوص دستگاه های تصفیه آب موضوعات زیر مسائل مهمی به حساب می آیند و باید آنها را مد نظر قرار داد:

– نوع دستگاه تصفیه بر اساس روش تصفیه

– تعداد مراحل و فیلترهای دستگاه

– برند دستگاه و شرکت سازنده آن

– گارانتی و اعتبار آن

کدام روش تصفیه آب بهتر است؟

برای تصفیه آب روشهای گوناگونی وجود دارد، از میان آنها ۲ مدل دستگاه برای تصفیه آب در منازل مناسب است یک مدل از این دستگاه ها دستگاه فیلتراسیون و یا همان پیش تصفیه است که فقط توان حذف املاح درشت، گل و لای و رسوبات درشت آب را دارد و روش دیگر که ما آن را به عنوان بهترین روش برای تصفیه آب در منازل میشناسیم دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس است، در دستگاه های تصفیه با این روش املاح آب تا قطر ۰٫۰۰۰۱ میکرون حذف میشود و آب به این شکل از املاح مضر تصفیه میگردد. مشخصه اصلی دستگاه های تصفیه به روش اسمزمعکوس وجود مخزن و موتور پمپ است یا به عبارت دیگر یکی از نشانه این دستگاه ها برقی بودن آن ها است.

دستگاه تصفیه آب چند مرحله بهتر است؟

در مورد مراحل یا بهتر بگوییم تعداد فیلترهای دستگاه تصفیه آب جمله “هرچی بیشتر، بهتر” اصلا کاربرد نداره! فیلترها های موجود در دستگاه های اسمزمعکوس RO هر کدام دارای نقشی هستند و تاثیری متفاوت در آب میگذارند، مثلا بعضی املاح درشت رو حذف میکنند، یکی بو و مزه رو میگیرد، فیلتر دیگر PH آب رو تغییر میدهد و …. . هرکدام از این خواص در جایی خودشان مفید هستند و ممکن است برای شرایط جسمی یک نفر خوب باشد و برای شخص دیگر لازم نباشد و یا حتی در مواردی خاص ضرر داشته باشد. در بازار متاسفانه در برخی موارد دیده شده برای اینکه فروش بالا برود و یا حتی برای ایجاد مثلا برتری نسبت به دستگاه سایرین، برخی فروشندگان بدون دلیل و به صورت غیر اصولی کلی فیلتر به دستگاه ها اضافه میکنند و هنگام فروش هم به مشتری اعلام میشود مثلا فلان دستگاه ۶ مرحله است و دستگاه ما۸، ۹، ۱۰ و … مرحله و با همین ترفند مشتری را مجاب به خرید آن دستگاه میکنند و طبیعتا مشتری هم با قیمت بیشتر دستگاه با مرحله بیشتر را میخرد بدون اینکه اصلا به آنها نیاز داشته باشد.

دستگاه های Ro به طور استاندارد دارای ۶ مرحله اصلی هستند و بر حسب نیاز میشه به آنها فیلتر اضافه کرد مثلا برای گند زدایی، افزایش PH، محافظت از ممبران و … . بنابراین با توجه به نیازتان دستگاه با تعداد مراحل مناسب را خریداری نمایید.

کدام برند و سازنده بهتر است؟

اگر بخواهید وسیله خانه مثلا یخچال خریداری کنید قطعا ۲ برند LG و SAMSUNG به عنوان برند ها مطرح یخچال به ذهن میرسند، اما در عرصه دستگاه‌های تصفیه آب در حال حاضر به این صورت نمیتوان نام برند و مدل خاصی را گفت علت آن هم به نسبه نو بودن این دستگاه ها در بازار است. البته زمانی که با فروشندگان صحبت کنید هر کدام از آنها برندی را که میفروشند به عنوان بهترین برند و دستگاه موجود در بازار به شما معرفی میکنند و علت هم مشخص است چون سود هر فروشنده در فروش همان برندی است که کار میکند. اسم برخی برند‌ها نیز در بازار بیشتر شنیده میشود، برخی از این برندها نیز واقعا به عنوان برند های مطرح در تصفیه آب هستند ولی این برندها تولید ایران نبوده و در گذشته و ابتدای کار به صورت وارداتی بوده‌اند ولی با توجه به شرایط کنونی، مشکلات ارز و واردات، مدت زمان زیادی است که دیگر هیچکدام از این برندها به ایران وارد نمیشوند. البته ناگفته نماند که از روی این برند ها کپی برداری شده و بسیاری از کارگاه ها در داخل ایران دستگاه های تصفیه آب را مونتاژ میکنند و لیبل برندهای معروف را بر روی آنها میچسبانند (حتی حک برجسته مانند Made in Taiwan بر روی قطعات دستگاه میزنند) و با همان بسته بندی وارد بازار میکنند. به همین علت است که همچنان برخی برند های معروف دستگاه تصفیه آب را در بازار میبینیم در حالی که اصل نیستند.

اما راه حل چیست؟ بهترین راه انتخاب تصفیه آب مناسب، یافتن شرکت سازنده معتبر، گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش است و مراقب باشیم فریب جمله هایی مانند این دستگاه ساخت تایوان و … است را نخوریم چرا که در حال حاظر تقریبا تمامی دستگاه ها در ایران مونتاژ میشوند فقط بخش زیادی از آنها به صورت غیر رسمی تولید میشوند و با اسم برندهای خارجی راهی بازار میگردند و بقیه برندها به صورت رسمی تولید شده و با برند انحصاری خودشان و با لیبل ساخت ایران وارد بازار میگردند.

حال خودتان قضاوت کنیید کدام یک بهتر است؟ دستگاه مونتاژ شده غیر رسمی در کارگاه های نامشخص ولی با برچسب و حتی حک برجسته برندهای معروف خارجی و یا برند های رسمی ساخته شده در ایران و دارای مجوز و ثبت رسمی با خدمات پس از فروش و گارانتی شرکتی.

انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب در یک نگاه

در نهایت به صور خلاصه اگر بخواهیم موضوعات بالا را جمعبندی کنیم، موارد زیر به عنوان موارد مهم در خرید دستگاه تصفیه آب به حساب می آیند:

– حتما دستگاه تصفیه آب از با روش تصفیه اسمزمعکوس یا همان RO خریداری کنیم.(پیشنهاد میشود حتما قبل از خرید راجب دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس مطالعه داشته باشید تا بتوانید به درستی این دستگاه ها را تشخیص دهید).

– دستگاه تصفیه آب RO به صورت پایه و استاندارد دارای ۶ مرحله است و فریب هرچه مراحل تصفیه آب بیشتر بهتر را نخورید و با توجه به نیاز و با مطالعه دقیق و یا گرفتن مشاوره از افراد متخصص دستگاه با تعداد مراحل مناسب خود را انتخاب کنید.

– دستگاه تصفیه آب با برند رسمی و شرکتی (ثبت شده) را خریداری نمایید تا هم از کیفیت محصول و فیلتر های آن اطمینان داشته باشید و هم از پشتیبانی، خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر بهره‌مند گردید.