تصفیه آب به روش RO بهترین راه رهایی از نیترات آب

چرا باید نیترات حذف شود، نیترات چیست؟ چه خطراتی دارد، چرا تصفیه آب به روش اسمز معکوس یا RO بهترین راه برای حذف نیترات موجود در آب است؟ در این مقاله سعی شده تا به تمامی این سوالات پاسخ داده شود.

خطرات نیترات برای انسان را بشناسیم

نیترات یک یون چند اتمی است با فرمول مولکولی −۳NO  است، این ماده به تنهایی برای انسان یک ماده سمی محسوب نمی شود اما ترکیبات اکسیداسیون این ماده، سمی و سرطان زا هستند، نوشیدن آبی که در آن ترکیبات نیترات مانند نیتریت وجود داشته باشد باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند کم خونی متهموگلوبین (Methmoglobinemia) در کودکان می گردد. محیط دستگاه گوارش کودکان و نوزادان نسبت به بزرگسالان کمتر اسیدی است به همین دلیل شرایط برای رشد باکتریهایی تبدیل کننده نیترات به نیتریت مساعد تر است در نتیجه پس از ورود ماده ای آلوده به نیترات (مانند آب تصفیه نشده و دارای نیترات) به بدن کودک، نیتریت تولید شده و جذب خون میگردد و در خون با هموگلوبین (پروتئین ناقل اکسیژن در خون) ترکیب میشود و به متهموگلوبین تبدیل میگردد. متهموگلوبین باعث نارسایی در رسیدن اکسیژن به بافت های بدن میشود و اثرات آن مخرب است. این عارضه ممکن است بدون علامت باقی بماند موجب اختلال در رشد کودکان و همچنین عوارض بر روی جنین گردد.

در بزرگسالان نیز  نیتریت در دستگاه گوارش و در اثر ترکیب با اسید آمینه به ماده سرطانزایی به اسم نیتروزآمین تبدیل مرگردد.

طبق توصیه کارشناسان و متخصصین حوزه سلامت، میزان مجازی برای ورود نیترات به بدن تعیین گردیده و این میزان معادل کمتر از ۶۵/۳ میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن میباشد، یعنی یک شخص با وزن ۶۰ کیلوگرم حداکثر مجاز به مصرف ۲۱۹ میلی گرم نیترات در طی روز میباشد.

راه های ورود نیترات به بدن انسان

نیترات از طریق خوردن و آشامیدن و مواد آلوده به آن وارد بدن میگردد. آب یکی از منابعی است اکثرا به این ماده آلوده بوده و نوشیدن آب به طور مستقیم نیترات را وارد بدن میکند. خود نیترات نیز از راه های مختلفی آب را آلوده میکنند. پساب صنایع مختلف، کودهای شیمیایی، سموم کشاورزی، گازهای ناشی از سوخت های فسیلی آزاد شده در هوا و …. همگی به طور مستقیم و یا از طریق باران موجب آلودگی رودخانه ها، آبهای زیر زمین و دریاچه ها و دریاها و … به نیترات می گردد.

آیا تصفیه خانه ها و تصفیه آب لوله کشی میتواند نیترات را حذف کند؟

در تصفیه خانه ها آب از املاح درشت پاک شده و همچنین به وسیله روش هایی مانند اضافه کردن کلر، گندزدایی میگردند. املاح مضری مانند نیترات (به دلیل قطر بسیار کوچک این املاح) در چنین روشهایی حذف نمیگردند و همچنان در آب لوله کشی باقی می مانند و به همین راحتی و با نوشیدن آب آلوده به نیترات، وارد بدن میگردد.

از طرفی نیز به یاد داشته باشیم آب لوله کشی فقط مصرف شرب نداشته و در بسیاری از موارد برای شستشو و … نیز استفاده میگردد و به همین دلیل نه منطقی و نه عملی است که آن را در سطح مولکولی تصفیه کرد و به همین دلیل املاحی مانند نیترات را در تصفیه خانه های شهری حذف نمیشود. اما سوال اینجاست که چاره چیست؟

راه حذف نیترات از آب آشامیدنی چیست؟

چندین نوع دستگاه های تصفیه با روشهای متفاوت برای حذف نیترات از آب آشامیدنی وجود دارد و از میان آنها دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس هستند که میتوانند بسیار مقرون به صرفه و بهینه آب را از املاح تصفیه کنند. تکنولوژی این دستگاه ها به گونه ای است که میتواند با استفاده از فیلتری به اسم فیلتر ممبران املاح را تا قطر ۰٫۰۰۰۱ میکرون از آب جدا کند و در این میان املاحی مانند نیترات و نیتریت که قطری در حدود ۰٫۰۰۰۶ میکرون دارند از آب جدا و حذف میگردند.

در انتها فقط به این موضوع اشاره کنیم که ممکن است برخی از افراد خرید و استفاده از آبهای معدنی راه حل رهایی از نیترات بداند، در این خصوص پیشنهاد میشود حتما مقاله آیا دستگاه تصفیه آب خانگی نخریم؟! را مطالعه بفرمائید.