تامین آب آکواریوم از دستگاه تصفیه آب خانگی

تفاوت تامین آب تصفیه‌شده برای آکواریوم و تصفیه آب آن

یکی از دغدغه های افرادی که آکواریوم دارند تمیز نگه داشتن آب آکواریوم ها به نحوی است که آب از سلامت کافی برای زیست ماهی ها برخوردار باشد، برای تامین این آب سالم ۲ چالش در پیش روی ما قرار گرفته است :

– تصفیه آب موجود در آکواریوم و حذف کردن فضولات ماهی ها و پسماند آن

– تامین آب تازه برای آکواریوم

برای اینکه آب آکواریوم همیشه شفاف و تمیز و بدون فضولات و پسماندهای معلق در آب باشد، تنها راه استفاده از فیلترهای تصفیه آب آکواریوم است، افراد با تجربه در زمینه آکواریوم این موضوع را میدانند که نگهداری از ماهی ها در آکواریوم بدون فیلترهای اینلاینی تصفیه املاح آب مخصوص این کار غیرممکن است.

اما زمانی که آب تازه باید به آکواریوم اضافه شود و یا زمانی که آب آکواریوم باید عوض شود از کجا میتوان این آب را تامین نمود؟ آیا هر نوع آبی را میشود استفاده کرد؟ قطعا پاسخ ما به این سوال منفی است، چرا که ماهی ها و به خصوص ماهی های آکواریوم آب شیرین به شدت نسبت به آب حساس هستند و وجود املاح در آب میتواند برای آنها بسیار خطرناک و کشنده باشد. پس چطور و از کجا این آب را تامین کنیم؟

به آب لوله کشی شهری برای اینکه گندزدایی شود و میکروارگانیسم های آن از بین برود دوز مشخصی از کلر اضافه میگردد، این کلر برای ماهی ها حتی ماهی های مقاوم مانند ماهی قرمز بسیار سمی و مرگبار است، متاسفانه تمام این کلر حتی با ماندن طولانی مدت نیز از بین نمیرود. علاوه بر کلر مواد شوینده، سموم و سایر املاح مانند جیوه ، آرسنیک، نیترات، نیتریت و …. نیز در آب لوله کشی شهری موجود است که همگی برای ماهی ها مرگبار و مضر هستند.

برای اینکه بتوان از همین آب برای آکواریوم استفاده نمود، ابتدا باید تمامی املاح و ذرات را از آب جدا و حذف کرد و برای اینکار نیز تنها راه کاربردی و کم هزینه استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس است. دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس یا همان RO میتواند تا قطر ۰٫۰۰۰۱ میکرون و با دقت ۹۹ درصد آب را تصفیه کند و کلر و تمامی ذراتی که در بالا از آنها صحبت شد را حذف نماید.

خرید دستگاه تصفیه آب ۱ تیر و ۲ هدف

افرادی که دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس خریداری میکنند، در واقع با یک خرید به ۲ هدف میرسند یکی اینکه برای شرب همیشه آب سالم و بدون املاح در اختیار دارند و از سوی دیگر از آب تصفیه‌شده توسط دستگاه میتوانند برای تامین آب آکواریوم خود استفاده کنند.

سختی آب (TDS) مناسب برای آکواریوم چقدر است؟

میزان املاح موجود در آب را سختی آب و یا TDS میگوییم و در واقع دستگاه های تصفیه آب به روش RO با حذف املاح میزان سختی آب را به شدت کاهش میدهند، هرچه میزان سختی کاهش پیدا کند عدد TDS نیز به عدد صفر بیشتر نزدیک میشود. TDS و یا سختی مناسب برای آکواریوم ها عددی بین ۷ تا ۲۰ است.

مشخصات فنی ro آکواریوم

دستگاه های اسمز معکوس بهترین راه تامین آب سالم برای آکواریوم ها هستند ولی برای اینکار حتما چند نکته کلیدی را باید رعایت نمود:

– بعد از تصفیه آب آکواریوم و آب شرب باید در ۲ مسیر جداگانه قرار بگیرند و این جدا سازی باید بعد از فیلتر پست کربن و قبل از فیلتر مینرال صورت پذیرد به نحوی که آب بعد از پست کربن و بدون عبور از فیلتر مینرال به سمت آکواریم برود و در مسیری دیگر آب از فیلتر مینرال عبور کرده و هنگامی که از املاح مفید غنی شد به سمت شیر برداشت برای شرب هدایت شود. املاح مفید برای بدن ما که توسط فیلتر مینرال به آب افزوده میشود برای ماهی ها مطلوبیت نداشته و به همین دلیل است که پس از تصفیه ما آب را در مسیری جدا و قبل از عبور از فیلتر مینرال به سمت آکواریوم هدایت میکنیم.

– دومین نکته مهم استفاده از فیلتر رزین میکس بد در مسیر آب آکواریوم است، این فیلتر میتواند TDS آب تصفیه‌شده با سختی پایین را به شدت کاهش دهد و به صفر نزدیک کند. نکته بسیار مهم در این مورد این است که به هیچ عنوان نباید از این فیلتر در مسیر آب شرب استفاده نموده.

– میزان آب تصفیه‌شده در طی شبانه روز توسط دستگاه های RO بر حسب نوع ممبرانی که در آنها استفاده شده است متفاوت بوده و بستگی به دبی ممبران دارد. برای تعیین ممبران با ظرفیت مناسب برای تصفیه آب باید ابتدا حجم آبی که برای آکواریوم در بازه زمانی معین نیاز است و همچنین میزان آب مصرفی شرب مشخص گردد و با توجه به این حجم ممبران با ظرفیت مناسب تعیین گردد، به طور معمول برای منازلی که دارای آکواریوم های کوچک هستند بر حسب سایز دقیق آکواریوم ممبران با ظرفیت ۱۰۰ یا ۴۰۰ گالن در شبانه روز مناسب است و در صورت افزایش میزان مصرف از ممبران های با ظرفیت بالاتر استفاده میشود.

آیا میتوان از دستگاه تصفیه آبی که قبلا داشته ایم برای آکواریوم استفاده کنیم

این امکان وجود دارد ولی حتما باید قبل از هر اقدامی موضوع توسط کارشناس متخصص در زمینه دستگاه های تصفیه آب بررسی گردد و نتیجه یکی از ۳ حالت زیر خواهد بود:

– حالت اول ظرفیت خروجی آب دستگاه شما با میزان آب موردنیاز (آب شرب+ تامین آب آکواریوم) برابر است در نتیجه مسیرهای خروجی آب توسط کارشناس متخصص تفکیک شده و اتصال به آکواریوم انجام میشود. (در صورت نیاز فیلتر رزین به مدار اضافه میگردد.

– حالت دوم ظرفیت خروجی آب تصفیه‌شده دستگاه شما از میزان آب موردنیاز (آب شرب+ تامین آب آکواریوم) کمتر است ولی دستگاه شما پتانسیل تامین این میزان آب را دارد. در این حالت ممبران و بخشهایی از دستگاه ارتقا پیدا میکند و مسیرهای خروجی نیز تفکیک شده و در صورت نیاز فیلتر رزین به مسیر آب آکواریوم اضفاه میشود. البته یادمان باشد تمامی این امور باید توسط کارشناس فنی تصفیه آب صورت پذیرد.

– حالت سوم ظرفیت خروجی آب تصفیه‌شده دستگاه شما از میزان آب موردنیاز (آب شرب+ تامین آب آکواریوم) خیلی کمتر است و دستگاه شما نیز پتانسیل ارتقا برای تامین این حجم آب را ندارد. در این حالت باید دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس با ظرفیت مناسب تهیه و نصب شود و اتصال آن به آکواریوم توسط کارشناس فنی این رشته صورت پذیرد.