اهمیت وجود مخزن فلزی در دستگاه‌های تصفیه آب

مخزن تصفیه آب فلزی را میتوان محافظ سلامت آب تصفیه شده دانست چراکه در دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس مخزن نقش کلیدی دارد و این نقش به دلیل ماهیت عملکرد تصفیه آب به روش اسمز معکوس است و از آنجایی که آب تصفیه شده قبل از مصرف در این مخزن ذخیره میگردد بنابراین کیفیت مخزن تصفیه آب تاثیر مستقیم بر کیفیت آب ذخیره شده گذاشته و به همین دلیل زمانی که از یک مخزن بسیار با کیفیت مانند مخزن فلزی زینود استفاده میشود میتوان از کیفیت آب اطمینان داشت. قطعاً بدون دلیل و سند نمیتوان باور کرد که مخازن تصفیه آب فلزی زینود دارای کیفیت است، به همین دلیل در این مقاله سعی داریم به طور کامل دلایل برتری این مخزن فلزی تصفیه آب را برشماریم.

عملکرد مخزن در دستگاه های RO چیست؟

برای اینکه بتوانیم برتری های مخزن فلزی در دستگاه های RO را برشماریم ابتدا باید نقش مخزن در دستگاه های تصفیه آب و نحوه عملکرد و اجزای آن را بشناسیم.

مخزن هایی که در دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس استفاده میشوند، ۲ نقش کلیدی دارند، نقش اول این است که آب تصفیه شده را که از فیلتر ممبران خارج میشود، با همان کیفیت و سلامت در زمان نبود مصرف ذخیره کند و نقش دوم این است که در زمان مصرف آب ذخیره شده را با فشار و دبی مناسب به بیرون بفرستند.

در نقش اول مخزن و در هنگام ذخیره به دلیل اینکه آب تصفیه شده در تماس مستقیم با دیواره و دیافراگم مخزن است از آن تاثیر میپذیرد بنابراین مواد سازنده مخزن باید دارای بالاترین کیفیت ممکنه باشد و از متریال با فودگرید بالا ساخته شوند تا تاثیر منفی بر آب نگذارند، همچنین میزان آبی که مخزن میتواند ذخیره کند نیز از دیگر نکات مهم است. در نقش دوم مخزن، خروج آب با دبی و شدت بالا هدف است و نیروی این خروجی به وسیله فشار داخل مخزن تامین میگردد و به همین دلیل تحمل دیواره مخزن در مقابل فشار نیز اهمیت پیدا میکند.

مخزن تصفیه آب زینود، مخزنی با بدنه مستحکم فلزی

بدنه بیرونی مخازن زینود از جنس فلز، مستحکم و دارای رنگ کوره ای است ولی علت نیاز به این سطح از استحکام چیست؟ همانطور که گفتیم مخازن دستگاه های تصفیه آب دارای فشار داخلی بالا هستند تا بتوانند آب را در زمان مصرف با دبی و شدت مناسب به بیرون بفرستند. علاوه بر این این موضوع در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس، آب توسط یک موتور پمپ افزایش دهنده فشار وارد مخزن میگردد و اگر بنا به دلیل بروز هر نوع نقص فنی در دستگاه و قطع نشدن موتور فشار در مخزن از حد استندارد خارج میگردد. بروز چنین اتفاقی در مخازن پلاستیکی میتواند منجر به ترکیدن مخزن گردد، ترکیدنی که به قدری شدید است که صدای آن در خانه های مجاور نیز شنیده خواهد شد و علاوه بر اینکه مخزن از بین میرود خسارات زیادی نیز به کابینت و محیط اطراف وارد میشود.

البته این نکته را هم باید بگوییم که ترکیدن مخازن پلاستیکی اتفاقی بسیار نادر است ولی با این حال عقل حکم میکند که همین احتمال پایین خطر نیز حذف شود و به همین منظور مخازن فلزی تصفیه آب ساخته شدند که مقاومت بدنه آنها بسیار بالا بوده و حتی در شرایط بروز نقص‌های خاص در دستگاه هم دچار ترکیدگی نمیگردند. حتی اگر فشار از حد استاندارد بسیار بالاتر برود و منجر به خرابی داخل مخزن گردد باز هم بدنه بیرونی فلزی در مقابل فشار مقاومت کرده و از بروز ترکیدگی و خسارت جلوگیری میکند.

مخزن فلزی تصفیه آب زینود، مخزنی ۲ لایه

همانطور که پیشتر گفته شد لایه بیرونی مخزن زینود به صورت فلزی بوده. به غیر از این لایه ، داخل مخزن لایه ای دیگر از جنس پلی پروپیلن وجود دارد که آب تصفیه شده در همین لایه ذخیره میگردد. این لایه به صورت آنتی باکتریال بوده و کیفیت آن ضامن کیفیت آب تصفیه شده است.

مخزن فلزی زینود تامین کننده فشار و دبی خروجی مناسب

ساختار داخلی مخازن تصفیه آب ۲ بخش دارد یک بخش در بالا که آب در آن ذخیره میگردد و بخش زیرین که هوای فشرده در آن است. این ۲ فضا به وسیله یک دیافراگم از هم جدا شده‌اند. این دیافراگم کشسان از جنس بوتیل درجه یک با فود گرید بالا ساخته شده است و قدرت شوتیگ بسیار بالایی دارد. در سایر مخازن جنس دیافراگم داخلی از تیوپ NBR (لاستیک نیتریل صنعتی) است که از کیفیت بسیار پاین تری نسبت به بوتیل برخوردار هستند.

مخزن تصفیه آب فلزی زینود دارای حجم مناسب و ظرفیت آبگیری بالا

برای مشتریانی که دستگاه تصفیه آب خریداری میکنند ۲ موضوع اهیمت دارد یکی اینکه ابعاد مخزن به گونه ای باشد که از زیر سینک فضای زیادی را اشغال نکند و از طرف دیگر آب زیادی در آن ذخیره شود تا در مواقع اوج مصرف مثلا در مهمانی ها، آب کم نیایید. در کنار این دو خواسته متضاد این را هم اضافه کنید که بخشی از فضای مخزن به هوای فشرده اختصاص دارد و نمیتوان در آن آب ذخیره کرد. مهندسین و طراحان زینود به خوبی بر تمامی این مسائل آگاهی داشته و به گونه ای مخزنهای تصفیه آب فلزی زینود را طراحی و مهندسی نموده اند که آب به صورت حداکثری در مخزن ذخیره گردد و همین امر نیز باعث شده که مخزن های فلزی تصفیه آب زینود از سایر مخازن در این ابعاد دارای ظرفیتی بیشتری باشد. مخزن فلزی زینود دارای ظرفیت ۴٫۵ گالن یا همان ۱۷ لیتر است و به صورت عملی میتواند بین ۱۰ تا ۱۲ لیتر آب را در خود ذخیره کند.

مخزن تصفیه آب زینود مقاوم در مقابل رطوبت

مخزان فلزی تصفیه آب زینود به گونه ای طراحی و ساخته شده‌اند که به طور کامل در مقابل رطوبت مقاوم بوده و رعایت نکات زیر در ساخت آنها تضمین این مقاومت است:

– پوشش بدنه مخزن با رنگ استاتیک کوره

– وجود پایه پلاستیکی، تمامی مخزن های فلزی زینود مجهز به یک پایه پلاستیکی هستند که با قرار گرفتن در زیر مخزن و ایجاد فاصله مناسب از سطح زیرین مخزن را از هرگونه آب و رطوبت در کابینت و یا زمین دور نگه میدارد.

– وجود نیپل از جنس استیل ضد زنگ در مخزن، نیپل در مخزن محل بسته شدن شیر مخزن است و ورود و خروج آب به و از مخزن از همین بخش انجام میشود.