آیا دستگاه تصفیه آب خانگی نخریم؟!

خریدن دستگاه تصفیه آب ضروری است یا نه؟!

یکی از موضوعاتی که این روزها موافقین و مخالفین زیادی دارد لزوم استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی است، احتمالا این جمله را از خیلی ها شنیده ایم که اینهمه سال همین آب شیر رو خوردیم و هیچیمونم نشده! ولی آیا واقعا همینطور است؟

قبل از جواب به این سوال کافیست یک نگاه به آمارهای رو به افزایش ابتلا به بیماریهای کلیوی، گوارشی، سرطانها، بیماریهای نوزادان و …. بیندازیم! واقعا این افزایش آمار بی دلیل است؟

پزشکان ریشه این مشکلات را در ناخالصی‌های مضر موجود در آب شرب میدانند، ناخالصی هایی که معمولا با چشم غیر مسلح دیده نمیشوند و همراه فاضلاب‌ها و پسماندهای خانگی، صنعتی و کشاورزی وارد آب رودخانه‌ها و بسترهای آب زیر زمینی و … شده و در نهایت وارد سیستم آب شرب ما میگردند!

آیا تصفیه خانه‌ها در تصفیه آب شرب بی تاثیرند؟

جواب این سوال را با یک بله یا خیر نمیتوان پاسخ داد ! تصفیه خانه‌ها آب ورودی را به خوبی تصفیه میکنند و املاح درشت و بسیاری از ناخالصی ها را از آب میگیرند و همچنین با استفاده از کلر و سایر روشها تقریباً تمامی میکروارگانیسمهای آب را از بین میبرند و گندزدایی میکنند و آب با کیفیت استاندارد وارد سیستم لوله کشی شهری میکنند. ولی نکته اصلی اینجاست که آب لوله کشی فقط برای آشامیدن استفاده نمیشود و ما برای شستن لباس، ظروف، خودرو، استحمام و …. از همین آب استفاده میکنیم، از طرفی این را هم باید بدانیم که عملیات تصفیه آب به شدت هزینه بر و گران است که باید در حجم عظیمی انجام شود. بنابراین نه منطقی و نه ضروری است که تصفیه‌ خانه‌ها آب را به صورت ۱۰۰ درصد از املاح عاری سازند و در واقع زمانی که آب در حد استاندارد تصفیه میشود دارای حداقل کیفیت برای شرب است یا به عبارت دیگه در آب تصفیه شده هنوز ناخالصیهایی زیادی است که برای ما مضر است.

سلامت آب از تصفیه خانه تا خانه در خطر است!

آب بعد از تصفیه در تصفیه خانه‌ها راه طولانی در پیش دارد تا به خانه های ما برسد این انتقال به وسیله لوله کشی شهری انجام میشود، لوله هایی که به صورت مدفون در زمین زیر پای ما هستند و هر ترک و خرابی در این لوله‌ها موجب نشت آلودگی به داخل آب می شود.

تمامی این عوامل باعث میگردد آبی که در خانه ها به دست ما میرسد دارای ناخالصی هایی باشد، ناخالصی هایی که برخی از آنها همانند نیترات و نیتریت برای انسان خطرناک هستند.

آیا با در نظر گرفتن این مسائل آیا همچنان میتوان گفت که همین آب را میخوریم و هیچ اتفاقی برای ما نمی‌افتد؟! یا باید چاره‌ای اندیشید؟

افرادی که به سلامتی خود و عزیزانشان اهمیت میدهند به دنبال راهکار مناسب هستند و ۲ راهکار مناسب برای این موضوع به چشم میخورد. یکی خرید و استفاده از آب‌های معدنی و دیگری استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمزمعکوس است اما کدامیک بهتر است؟

بدن انسان بالغ به طور متوسط در طول روز بین ۳ تا ۴ لیتر آب نیاز دارد(این آب شامل آبی که مینوشد، چای، آبی که در غذا میریزیم و … است)، ما برای محاسبات خود حجم کمتر یعنی ۳ لیتر را در نظر میگیریم، ظرفیت هر بطری بزرگ آب معدنی در حدود ۱٫۵ لیتر  است بنابر این هر انسان بالغ به طور متوسط در طول روز به ۲ بطری آب معدنی نیاز دارد. یعنی یک خانواده ۴ نفره در طول روز به طور متوسط به ۸ بطری آب نیاز دارد. زمانی که این عدد را در ۳۶۵ روز سال ضرب میکنیم به عدد ۲۹۲۰ بطری آب معدنی میرسیم. عدد بزرگی است ولی قسمت ترسناک زمانی است که این تعداد را در قیمت هر بطری آب معدنی ضرب میکنیم، به عنوان مثال در زمان نگارش این مقاله قیمت هر بطری آب معدنی ۲۵۰۰ است و اگر این قیمت را در تعداد بطری‌ها ضرب کنیم به عدد ۷۳۰۰۰۰۰ تومان خواهیم رسید! این هزینه‌ای است که به یک خانواده ۴ نفره در طی سال تحمیل میشود و هر سال نیز تکرار میشود و هر بار هم با افزایش قیمت آب معدنی، افزایش پیدا میکند.

حال این رقم را مقایسه کنید با خرید یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت بالا مانند دستگاه تصفیه آب زینود، برای این خرید فقط ۱ بار کافیست در حدود یک چهارم این رقم هزینه شود، این هزینه فقط ۱ بار و برای خرید دستگاه انجام میشود و پس از آن فقط با هزینه ای بسیار کم در هر سال تعویض فیلتر ها انجام میشود.

نمودار مقایسه هزینه استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی و هزینه آب معدنی

عکس : مقایسه هزینه دستگاه تصفیه آب خانگی با هزینه خرید آب معدنی برای خانواده ۴ نفره

فقط همین تفاوت است؟ فقط قیمت باعث برتری دستگاه تصفیه آب خانگی نسبت به آب معدنی است؟

قطعا پاسخ منفی است، دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس (RO) به طور پایه دارای ۶  فیلتر هستند که آب پس از عبور از آنها و با حذف املاح مضر به کیفیت بسیار مطلوب می‌رسند. فیلتر اصلی دستگاه‌های RO با نام فیلتر ممبران شناخته شده که توان حذف املاح بزرگتر از ۰٫۰۰۰۱ میکرون تا ۹۹ درصد را دارد و با این قدرت تقریبا تمامی املاح مضر و خطرناک آب مانند نیترات و نیتریت را از آن جدا میکنند، نکته جالب اینجاست که این فرایند در جلو چشم شما و در آشپزخانیتان انجام می‌گردد. در مقابل آب معدنی را داریم که اصلا معلوم نیست در کجا تولید و پر شده، کیفیت آب آن در چه حد است و ….. . در شکل زیر مقایسه ای بین دستگاه تصفیه آب و بطری‌های آب معدنی انجام شده است.

مزایایی دستگاه تصفیه آب خانگی نسبت به مصرف آب معدنی

عکس:مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی در مقابل مصرف آب معدنی

دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس روشی مناسب، ارزان و با کیفیت برای تامین آب سالم و گوارا هستند ولی به شرط آنکه دستگاه مناسب با برند اصلی و از جای معتبر خریداری شود. مانند تمامی اصناف در صنف تصفیه آب نیز عده ای سودجو و کلاه بردار دستگاه های نامعتبر و متفرقه را با کیفیتی به شدت پایین به مشتریان میفروشند، حتی برخی از این افراد دستگاه های که با سیستم اسمز معکوس کار نمیکنند را به اسم اسمز معکوس به فروش میرسانند و باعث میشوند مشتری هم پول زیادی را از دست بدهد و هم آب کاملا بی کیفیت مصرف کند. بنابراین حتماً در هنگام خرید دستگاه های تصفیه آب برند های باکیفیت را از شرکت و فروشگاه های معتبر با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر تهیه نمایید.

دستگاه تصفیه آب Xinode  یکی از برندهای مطرح در دستگاه‌های تصفیه آب است که با ارائه مدلهای متنوع متناسب با نیاز مصرف کننده و همچنین داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش با تیمی مجرب سعی در تامین باکیفیت ترین آب را برای مصرف کنندگان خود دارد. جهت مشاهده و خرید میتوانید از فروشگاه دستگاه های تصفیه آب زینود بازدید فرمائید.