چرا فشار آب تصفیه شده کم است؟

یکی از سوالاتی که برای برخی از مشتریان دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس به وجود می آید این است که چرا فشار آب تصفیه شده کم است؟ چرا چنین سوالی برای مشتریان به وجود می آید؟ آیا واقعا فشار آب کم است؟

فشار آب چگونه تامین میگردد؟

فشار آب داخل منازل همان فشار آب داخل لوله ها میباشد که به وسیله تاسیسات آب شهری ایجاد میگردد و یا در برخی از منازل توسط پمپ های داخل ساختمان تامین میگردد. نکته اصلی این است که این فشار هیچ ارتباطی با فشار آب تصفیه شده خروجی از دستگاه تصفیه آب ندارد!؟

فشار آب خروجی از دستگاه تصفیه آب

در دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس آب پس از عبور از فیلتر ممبران تصفیه میگردد، این روند تصفیه زمانبر است بدین معنی که آب در واقع تحت فشار موتور پمپ از غشای فیلتر ممبران تراوش میکند و این روند بسیار آهسته است، بنابراین برای اینکه آب در زمان نیاز به اندازه کافی در اختیار باشد، آب تصفیه شده در مخزن دستگاه تصفیه آب ذخیره میگردد و در زمان مصرف فشار داخل مخزن موجب خروج آب از مخزن میگردد. بنابراین فشار آب تصفیه شده خروجی از شیر برداشت دستگاه تصفیه آب برابر با فشاری است که مخزن ایجاد میکند و فشار آب لوله کشی شهری تاثیری در این فشار ندارد.

اشتباه نکنیم! گاهی از این تصور اشتباه به وجود می آید که موتور پمپ داخل دستگاه تصفیه آب نقش تامین کننده فشار آب خروجی را دارد، این تصور کاملا اشتباه است و همانطور که در بالا گفتیم این موتور فقط نقش افزایش فشار برای عبور دادن آب از ممبران را بر عهده دارد.

نکته : فاصله مخزن تا محل برداشت آب نباید خیلی زیاد باشد(فاصله منظور مسیر شلنگ از مخزن تا محل برداشت آب است)، به طور معمول فاصله حداکثر ۱۰ متر فاصله‌ای است که فشار مخزن در آن تاثیر گذار بوده و خروجی آب با فشار مناسب است و زیاد شدن فاصله میتواند بر فشار تاثیر منفی بگذارد.

علت کم بودن فشار آب تصفیه شده چیست؟

مخازن تصفیه آب دارای ۲ بخش هستند، یک بخش شامل هوای فشرده است و بخش دیگر محل ذخیره شدن آن تصفیه شده است. این ۲ بخش به وسیله یک دیافراگم انعطاف پذیر از هم جدا شده اند. هوای فشرده داخل مخزن فشار خود را از طریق دیافراگم میانی به آب ذخیره شده در مخزن وارد میکند و در زمان باز بودن شیر برداشت آب با همین فشار خارج میگردد.

فشاری که از این طریق ایجاد میگردد به طور معمول کمی کمتر از فشار آبی است که از شیر آب شهری خارج میگردد و به دلیل انجام همین مقایسه گاهی اوقات برخی مشتریان این کمتر بودن فشار نسبت به آب شهری را ایراد و مشکل فنی تلقی میکنند، که اشتباه است.

خرابی های تاثیر گذار بر فشار آب خروجی

به دلیل ماهیت دستگاه تصفیه آب، فشار آب خروجی تصفیه شده به طور معمول کمی کمتر از فشار آب خروجی از لوله کشی شهری است که کاملا طبیعی است، اما گاهی بروز برخی مشکلات فنی باعث کاهش خیلی زیاد فشار آب و یا حتی قطع شدن آب میگردد. عواملی مانند:

– کم شدن فشار باد مخزن

– سوراخ شدن دیافراگم مخزن

– خرابی دستگاه و در نتیجه پر نشدن مخزن و یا نیمه پر شدن آن

– کیپ کردن فیلترهایی مانند پست کربن و مینرال

– کیپ شدن مسیر و یا اتصلات و شیر برداشت

در تشخیص این خرابی ها و رفع هر کدام از آنها حتما پیشنهاد می گردد با شرکت های متخصص در عرصه تصفیه آب و کارشناسان فنی در این زمینه تماس بگیرید تا مورد صحیح خرابی تعیین و خرابی رفع گردد.

علت فشار کم آب خروجی از یخچال

در انتها نیز به یک خرابی اشاره میکنیم که در واقع مربوط به دستگاه تصفیه آب نیست! بعضا پیش آمده برخی از مشتریانی که دستگاه تصفیه آب خود را به یخچال وصل کرده اند، از این موضوع شکایت دارند که آب از آبسردکن یخچال خارج نمیشود و یا خیلی کم خارج میشود، در حالی که آب از شیر برداشت با فشار مناسب خارج میشود. علت این مشکل میتواند عاملی مانند کیپ کردن فیلتر داخلی یخچال باشد و از آنجایی که آب ورودی به یخچال از دستگاه تصفیه آب تامین میوشد دیگر هیچ نیازی به این فیلتر داخلی یخچال نیست و پیشنها میگردد این فیلتر توسط تکنسین های متخصص یخچال از مسیر حذف شود تا مانع آب نگردد. علت های دیگر مانند بروز خرابی در سیستم یخچال و یا شیر برقی داخل یخچال و یا حتی خم شدن شلنگ و یا فاصله خیلی زیاد یخچال تا مخزن دستگاه تصفیه آب نیز میتواند در این موضوع تاثیر داشته باشد.